NEDEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ?
 
   

EĞİTİM
 

 • Çukurova  Üniversitesi 18  Fakülte,  4 Yüksekokul, 12  Meslek  Yüksekokulu,  1 Devlet Konservatuarı, 4 Enstitü ve 38 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 1023 Öğretim Üyesi, 412 Öğretim Elemanı ve 784 Araştırma Görevlisi olmak üzere  akademik personel sayısı 2.219,  üniversitemiz 56.239 öğrencisiyle ülkemizin önde gelen yüksek eğitim kurumlarından bir tanesidir.
 • Çukurova  Üniversitesi  şu ana kadar TÜBİTAK'tan en fazla sayıda proje alan 5'inci üniversitedir. 
 • Çukurova Üniversitesi, yükseköğrenimin ulusal hareketlilik konsorsiyumu çerçevesinde Avrupa Komisyonuna yapılan Konsorsiyum  başvurusu  kabul edilmiştir.  Türkiye'den sadece 12 Konsorsiyum  başvurusunun kabul edildiği bu proje kapsamında Çukurova  Üniversitesi  Koordinatör kuruluş olarak görev almıştır. Üniversite- Sanayi  işbirliği konseptine önemli bir katkı sağladığı düşünülen bu konsorsiyum çerçevesinde her yıl 95 öğrenci Avrupa Birliği ülkelerinde değişik endüstri ve servis sektörlerinde 1 yıla yakın staj imkanından faydalanacaktır.
 • Çukurova  Üniversitesi'nde öğrenci ve  akademik personel değişimine olanak sağlayan Erasmus programı başta olmak üzere diğer tüm Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarına katılım sağlamaktadır.
 • Çukurova Üniversitesi İngilizce eğitim yapan bazı lisans programlarında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Portland Boulder ve Colorado Üniversiteleri’nin ilgili programlarıyla yapılan anlaşmalar ile çift diploma alabilme olanağı sağlanmaktadır.
 • Çukurova  Üniversitesi'nden mezun olan bütün öğrencilerine 2006  yılından bu yana ücretsiz İngilizce Diploma Eki vermektedir. Diploma Eki Etiketine sahip üniversitenin verdiği diploma ve dereceler Avrupa Birliği Ülkeleri tarafından tanınıyor. Çukurova Üniversitesi'nin Diploma Eki Etiketini almasıyla birlikte üniversite öğrencilerinin mezun olurken kendilerine verilecek Diploma ekiyle yurtdışına gittiklerinde Avrupa Birliği Ülkelerinde eğitim ve çalışma olanakları artmış olacaktır.
 • Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi, 12 bin metrekare kapalı alanda hizmet vermekte olup, 800 okuyucu kapasitesine sahiptir. Türkiye'deki 12 Avrupa Birliği Dökümantasyon Merkezinden  birisidir.
 • Üniversitede öğrencilerin derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern derslikler ve amfiler bulunmaktadır.

 

DÜNYADAKİ YERİMİZ

 

 • Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi’nin (Center for World University Rankings - CWUR) 2018-2019 sıralamasına giren dünyanın en prestijli 1000 üniversitesi arasında Çukurova Üniversitesi sıralamaya giren 13 Türk Üniversitesinden biridir ve listenin 11’inci sırasında yer almaktadır.
 • Dünyanın en prestijli üniversite değerlendirme kuruluşlarından bir diğeri olan İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) tarafından açıklanan "2018 Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi" listesine girmeyi başaran 11 Türk üniversitesinden biri olmuştur.
 • Çukurova  Üniversitesi Avrupa Birliği ülkeleri dışında, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Çin, Yemen  ve  Kolombiya'daki çeşitli üniversitelerle ikili akademik işbirliği protokolü  imzalanmıştır.


KAMPÜS
 

 • Seyhan Baraj Gölü'nün doğu yakasında 20 bin dekar arazi üzerine kurulu Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsü insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla doğal bir park alanı olması ayırt edici bir özelliktir.
 • Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak  modern tesisleriyle ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır.
 •  Kampüs içerisinde bölgenin en önemli hastane komleksinin yanı sıra, mediko sosyal ünitesi, lojmanlar, sosyal tesisler, konuk evleri, her türlü sporun yapılabildiği salonlar ve sahalar, market, öğrenciler ile çalışanlara, öğle yemeği sunulan kafeteryalar, kafeler, büfeler ve kantinler, posta ve telefon hizmeti veren birimler, banka şubeleri, modern makinelerle donatılmış bir basımevi  ve merkezi kütüphane bulunmaktadır. Böylece, hem öğrencilerin hem de çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılanması sağlanmaktadır. 
 • Her yıl binlerce öğrencinin eğitim için geldiği üniversitenin Balcalı Kampusu içerisinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı, 1.296'sı kız, 1.516'sı erkek olmak üzere, toplam 2.812 yatak kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu bulunmaktadır. Kampus dışında kent merkezinde de öğrencilere yönelik ve her türlü imkanların sunulduğu yurtlarda bulunmaktadır. 
 • Çukurova  Üniversitesi'nde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum,  gösteri sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir. Üniversite Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Bölümü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışmalar yapan Öğrenci Faaliyet Birimi  öğrencilerin boş zamanlarını ilgi alanlarına göre değerlendirmekte, onları yeni alanlara yönlendirmekte, dinlenme ve eğlenme olanakları yaratmaktadır.
 • Öğrencilerinin bedenen ve ruhen de sağlıklı olmalarını ilke edinen Çukurova Üniversitesi'nde, her türlü sporun yapılabileceği spor salonları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Tesisler üniversite dışındaki insanlar içinde yararlanma imkanı sunmaktadır.
 • Üniversitede 5600 metrekare kapalı alana sahip, tribünleri teleskobik  ve 3.500 kişi kapasiteli Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı bulunmaktadır.  Salon; spor karşılaşmalarının yanında konser  ve çeşitli organizasyonların gerçekleştirilmesine de uygun olarak inşa edilmiştir. Balcalı Kampusu'nda yer alan ve Hacı Ömer Sabancı Vakfınca (VAKSA) yaptırılan, Özdemir Sabancı Kapalı Yüzme Havuzu, bölgenin en modern tesislerinden biri konumundadır. Balcalı Kampusu'nda kapalı yüzme havuzunun dışında, spor ve cimnastik salonları, çim ve halı futbol sahaları, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları  ve atletizm alanlarıyla Seyhan Baraj Gölü kıyısında bir de kayıkhane yer almaktadır.
 • Kampusta, Seyhan Baraj  Gölü'nün kıyısında, çam ağaçları arasında yer alan ve eşsiz bir manzaraya sahip bulunan Sosyal tesisler; konukevi bölümü ve geniş yemek salonlarından oluşmaktadır. Kampus içerisinde üniversiteye sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikler için gelen konuklar, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 12  odalı, 24 yatak kapasiteli Sosyal Tesisler Konukevi  bulunmaktadır. 
 • Üniversitede  öğrenciler ile  üniversite çalışanlarının beden ve ruh sağlıklarının korunması amacıyla  Medikososyal  Birimi  hizmet vermektedir.