ADANA   REHBERİ


    PORTAKAL  ÇİÇEĞİ   KARNAVALI

    Portakal  çiçeği  karnavalı  tüm  Adana  halkı, Adana'ya gönülveren misafirlerin ve  sponsorların destekleriyle kısa  sayılabilecek bir zamanda büyük bir etkinliğe dönüşmüştür. Yemekleri, yetiştirdiği ürünleri, tarihi, geleneksel  ve kültürel değerleriyle tanınan Adana'nın nisan ayında kentin havasını tamamen değiştiren portakal çiçeğini bir marka haline getiren karnaval, her yıl yurdun dört bir yanından ve yurt dışından on binlerce kişinin katılmasını sağlamaktadır.


   ALTIN  KOZA FİLM  FESTİVALİ 

  Çukurova'nın ürünü pamuğu simgeleyen  " Altın Koza Film  Festivali" ilk kez 1969 yılında "Altın Koza Film Şenliği" adıyla Adana Belediyesi ve  Adana Sinema Kulübü öncülüğünde  gerçekleştirildi.  Türk  Film Arşivi'nin katkılarını da yanına alan Altın Koza  Film Festivali, o tarihten bu yana her yıl zenginleşen içeriği ile sadece Çukurova  Bölgesi'nin  değil, ülkemizin en önemli kültür- sanat etkinliklerinden biri oldu.


     SABANCI  ULUSLARARASI  FİLM FESTİVALİ 

     Kültür  ve Turizm  Bakanlığı, Sabancı  Vakfı  ve  Devlet Tiyatroları'nın  katkılarıyla şehrimizde her sene "Uluslararası  Tiyatro  Festivali"  düzenlenmektedir.  Yaklaşık  1 ay süren festival kapsamında yurt içi ve dışından önemli  tiyatro  grupları  festival kapsamında  gösteriler  sunmaktadır. Ayrıca Festivalin başlangıç ve bitiş tarihlerinde şehrimizin bir çok yerinde yapılan renkli şovlar ve organizasyonlarla Uluslararası Tiyatro Festivali daha ilgi çekici hale getirilmektedir. 


     TAŞKÖPRÜ

      Seyhan  Nehri  üzerindeki  şehrin  iki yakasını  birleştiren  Taşköprü, Romalılardan kalmadır. 3.10 m yüksekliğinde 13  m genişliğinde 21 gözlü ve taştan yapılmıştır. 17. Yüzyılda esaslı bir tamir görmüştür. Sultan Üçüncü Ahmed (1713) Adana valisine Taşköprü'nün tamiri için  ferman göndermiştir. 1847 'de ise, Sultan Abdülmecid Han tamir ettirmiştir.  Günümüzde 21 gözden sadece 14'ü kalmıştır.


     BÜYÜK  SAAT KULESİ

      Kentin en eski  yapılarından biri olan 1507 tarihli Ulu Camii'nin güneyindeki Ali Münif Caddesi'nde bulunan 32 metre yüksekliğindeki kule 1882 yılında, Adana Valisi tarafından inşa edilmiştir. 32  metre yüksekliğiyle Türkiye'deki en uzun saat kulesidir. Fransız işgali sırasında hasar görmüş ama 1935'te yeniden inşa edilmiştir.


     ULU  CAMİİ

       Ramazanoğulları  tarafından yapılan  en büyük  ve meşhur camidir. Hala dimdik ayaktadır. Osmanlı devrinde  tamirat  görmüştür. İnşaatına 1513'te başlanmış ve inşaat 1541'de Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilmiştir. Selçuklu, Memluk  ve  Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır. 


     SABANCI   MERKEZ  CAMİİ

     Sabancı   Merkez Camii, Adana'nın Reşatbey semtinde, Merkez Parkın güneyinde ve Seyhan Nehri'nin batı kıyısında yer alan cami, 1998 yılında hizmete açılmıştır. 32 metre çaplı ana kubbesi vardır. Caminin proje mimarı Necip Dinç'tir. Orta Doğu'nun en büyük camiisidir.

    

     GÖL  KENARI

     Adana'da; Adnan Menderes Bulvarı, Sevgi Adası  görülebilecek güzel yerlerdendir. 


    GAZİPAŞA, ZİYAPAŞA, METRO  SOKAĞI, TURGUT  ÖZAL  BULVARI

     Gazipaşa, Ziyapaşa, Metro Sokağı  ve Turgut  Özal Bulvarı gibi  semtlerde üniversitemiz  öğrencilerinin  güzel vakit geçirebilecekleri birçok kafe, restorant  bulunmaktadır.