ZAMANI  İYİ   KULLANMA

         Yapmak  istediğiniz bir işi önceden planlamak ya da işilerinizi  düzenlemek  için yeterli zaman ayırmazsanız, sınırlı bir sürenin içine çok sayıda işi sıkıştırmaya çalışırsınız. Ya da önceden sezilebilecek bazı olumsuz olayları gözden kaçırabilirsiniz. Her iki davranış şekli de yaşadığınız stresli olayların yoğunluğunu  ve sayısını artırır.
     
         Zamanı iyi kullanma sonucu yaşanan streste en önemli nedenlerinden biri de işleri son dakikaya bırakmaktır. Eğlenceye her şeyden çok zaman ayırmak, sınavlara çalışmak için son dakikaya kadar beklemek ya da derslerde hayal kurmak, sonradan stres ve  baskıya neden olur.

        Planlama güven yaratır. Örneğin, masanızı düzenledikten sonra, yapacağınız işlerin listesini hazırlayın. Öncelikli olan işleri belirledikten sonra, bunların bitmesi için gereken zamanı tahmin etmeye çalışın ve esnek bir çalışma planı yapın, yaptığınız plana uymaya çalışın.                                                                             Kutlu, Oğuz  Eylül (2003) Okulda ve Sınavlarda Adım Adım Başarı