Sevgili  Öğrenciler,

       Üniversiteli olmaya adım atacağınız, hayatınıza ilişkin önemli kararlar vereceğiniz bir dönemdesiniz. Hayattan beklentileriniz, istekleriniz ve kendinizi keşfedeceğiniz  üniversite  sürecinde bu kararlarınız belirleyici olacaktır.

       Üniversite, yalnızca mesleki bilgi birikimini edineceğiniz, yaşamınızı kazanacağınız koşulları size sağlayacak bir eğitim ve  meslek  edindirme yeri değildir. Aynı zamanda  özgür, eleştirel düşünmenin ve tartışmanın, öğrenmenin, farklılıkların da yeridir. Yaşadığınız hayata, dünyaya ve etrafınızda olan bitene dair özgün bir bakış açısı kazanabileceğiniz  bir yaşam sürecidir.

         Günümüz dünyası çok hızlı bir değişim ve dönüşüm içerisinde. Bu süreçte çok çalışmak ve hayata farklı açılardan bakabilme yetisi kazanmak zorundasınız. Son derece rekabetçi olan bu yeni yüzyılda, kendinize yer edinmenizin en önemli koşulu; sorgulayan, değerlendiren, eleştiren bir bakış açısı kazanmayı hedeflemek ve elde edilen bu bakış açısını toplum yararına  kullanmaktır. 

Sevgili Öğrenciler,

         Hayatınızın  bu  önemli sürecinde, üniversitenizi seçerken  ve bölüm tercihlerinizi yaparken sadece meslek odaklı olmamanızı; kişisel meraklarınızı, ilgi alanlarınızı  besleyecek olanaklara önem vermenizi tavsiye ederim. Tercih edeceğiniz üniversitenin akademik yetkinliğini gösteren kriterlere, sizlere sağlayacağı  eğitim  ve araştırma imkanlarının yanı sıra sosyokültürel, sportif ve renkli bir kampüs hayatı gibi ayrıcalıklarını da göz önünde bulundurmanızı öneriyorum.

         Bu bakımdan Çukurova Üniversitesi  Yükseköğretim Kurulu’nun "Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi" kapsamında beş aday “Araştırma Üniversitesi” ve “uluslararasılaşmada” belirlenen yirmi pilot devlet üniversitelerinden biri olarak "Öğrenci  Dostu  Üniversite"  yaklaşımı, kaliteli eğitim  anlayışı ve seçkin akademik  kadrosu ile sizleri kucaklıyor  ve  üniversitemizde birlikte yaşamaya davet  ediyoruz.

         Unutmayınız, Üniversitemizin odağında siz değerli öğrenciler varsınız ve bizler sizin için buradayız...

Sevgilerimle

                                                                                                                                                             Prof. Dr. Mustafa KİBAR